Facebook
Osoby, które po rozwodzie cywilnym z potrzeby serca lub sumienia chcą uregulować swoją sytuację w Kościele często czują się osamotnione i zagubione w poszukiwaniu informacji na ten temat, polegając na nieprawdziwych i błędnie powielanych tezach z prasy i Internetu.
Poszukiwanie informacji, właściwych urzędów i dokumentów rodzi potrzebę zaufanej osoby, która z wiedzą i doświadczeniem pomoże krok po kroku przejść przez wszystkie etapy procesu i zapewni jego właściwy oraz skuteczny przebieg.
SALUS ANIMARUM EST SUPREMA LEX ECCLESIAE — łac.- Zbawienie duszy jest najwyższym prawem w Kościele.
Kościół Katolicki nie dopuszcza rozwodów, ponieważ podczas zawierania sakramentu małżeństwa osoby zawierające ślub przysięgają, że zostaną one razem do końca swojego życia. Z tego powodu nie można używać słów „unieważnienie małżeństwa kościelnego”, „rozwód kościelny” odnośnie małżeństwa kościelnego.
Ojciec Święty BENEDYKT XVI, Adhortacja z dnia 22 lutego 2007 r. Sacramentum Caritatis:
„Tam, gdzie rodzą się uprawnione wątpliwości, co do ważności małżeństwa sakramentalnie zawartego, należy podjąć takie kroki, które są konieczne dla zweryfikowania ich zasadności. Należy następnie z całkowitym poszanowaniem dla prawa kanonicznego, zapewnić obecność trybunałów kościelnych na danym terytorium, ich duszpasterski charakter oraz ich poprawną i szybką działalność. Trzeba, aby w każdej diecezji była wystarczająca liczba osób przygotowanych dla sprawnego funkcjonowania trybunałów kościelnych. Przypominam, że poważnym obowiązkiem jest staranie się o to, aby działania instytucjonalne Kościoła w trybunałach stawały się coraz bliższe wiernym”.
Prawo kanoniczne przewiduje natomiast możliwość nieważnego zawarcia małżeństwa. Oznacza to, że mimo zewnętrznego wyrażenia zgody małżeńskiej i odbycia się wszelkich obrzędów z tym związanych, sakrament małżeństwa nie zaistniał. Z tych też względów sąd kościelny bada stan, jaki istniał w chwili wyrażania zgody małżeńskiej. Dlatego też pisząc skargę powodową i przedstawiając dowody skupić się należy na wydarzeniach, które miały miejsce w okresie przedślubnym i w chwili zawierania sakramentu małżeństwa, a nie, jak w sprawach o rozwód prowadzonych przez sądy cywilne, na zdarzeniach towarzyszących rozpadowi małżeństwa.
Ignorantia iuris nocet — łac. — Nieznajomość prawa szkodzi.
Są jednak możliwości, które pozwalają na ponowne zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego w Kościele. Jednym z takich sposobów jest m.in. stwierdzenie nieważności małżeństwa, które często (choć niepoprawnie) jest też nazywane „rozwodem kościelnym”, „unieważnienie małżeństwa kościelnego”.
Stwierdzenie nieważności małżeństwa powoduje, że oboje małżonkowie są stanu wolnego i mogą co do zasady zawrzeć raz jeszcze związek sakramentalny z inną osobą.
Procedura stwierdzenie nieważności małżeństwa prowadzona jest przez Sądy Kościelne znajdujące się w niemal każdej diecezji. Polega ona na udowodnieniu, że małżeństwo w chwili jego zawierania – w dniu ślubu – miało wadę prawną, która niepozwalana na prawne zaistnienie tego małżeństwa. Nieco upraszczając można powiedzieć, że wszystkie osoby zgromadzone podczas ceremonii, a także duchowny przy niej asystujący mieli przekonanie, że zawarty sakrament małżeństwa jest ważnie zawierany. Jednak z uwagi na jakąś wadę prawną to małżeństwo w ogóle nie powstało, nie było go już od samego początku.
Istnieje wiele przesłanek powodujących, że małżeństwo może zostać uznane za nieważnie zawarte. Listę takich przeszkód możecie Państwo zapoznać się w zakładce — Proces kościelny.
Świadczymy różnorodne usługi związane z prawem Kościoła Katolickiego (prawo kanoniczne). Specjalizujemy się w sprawach dotyczących sakramentu małżeństwa, a największy nacisk kładziemy na stwierdzenie nieważności małżeństwa.
Jeśli takich osób Państwo szukacie to zapraszamy do nas do zapoznania się z naszą ofertą ‑kontakt. ( mail: rafael.supremalex@interia.pl lub tel. 517806159 )
Służymy pomocą również osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Podstawą takiej pomocy jest okazanie dokumentu potwierdzającego trudne położenie finansowe np. zaświadczenie z Urzędu Skarbowego lub zaświadczenie od własnego proboszcza.
W miarę naszych dyspozycji i czasu, będziemy starali się pomóc możliwie najdalej jak to będzie potrzebne.
Aby rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa (kolokwialnie uzyskać unieważnienie małżeństwa) należy przeprowadzić następujące kroki wstępne:
Wiele sądów przestrzega przed osobami świeckimi, niemającymi wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu tego typu spraw. Prawnicy nasi mają niezbędne wykształcenie do zajmowania się sprawami prawnymi w obrębie Kościoła Katolickiego. Fachowa wiedza z dziedziny prawa świeckiego, kanonicznego oraz świętej Teologii. ( magisterium prawa, licencjat prawa kanonicznego, doktorat teologii ).
Wiemy, że każda sprawa jest inna, dlatego podchodzimy do każdej z nich indywidualnie. Aby przedstawić nam swój problem prosimy pobrać Formularz Wstępny oraz Kwestionariusz, wypełnić go, a następnie przesłać na nasz adres: rafael.supremalex@interia.pl. Zapoznamy się ze sprawą i odpowiemy w ciągu 2 dni.
Niepokalane Serce Maryi!
- Pani Fatimskiej — Królowej Różańca Świętego!!
módl się za nami i naszymi Rodzinami!!!
Serdecznie zapraszamy wszystkich do przygody pielgrzymkowej. Nasze Biuro jest odpowiedzią na pragnienia serc wielu wierzących chcących pogłębiać i przeżywać swoją wiarę w „drodze” poprzez pielgrzymowanie do miejsc świętych