Facebook
Proces Kościelny
Zainteresowana osoba, która ma zamiar złożyć skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa, musi najpierw uświadomić sobie, na jakiej podstawie chce to zrobić. Nie wnosi bowiem o orzeczenie rozwodu, jak to ma miejsce w sądzie cywilnym, ale uważa, że jego małżeństwo było zawarte nieważnie. W takim przypadku muszą istnieć poważne racje przemawiające za takim twierdzeniem.
Źródło nieważności sakramentu małżeństwa może tkwić w trzech grupach przyczyn stanowiących podstawy procesu:
PRZESZKODY ZRYWAJĄCE kan. 1083 – 1094:
Przeszkoda wieku — np. kobieta, która ma 13 lat zawiera małżeństwo nieważnie,
Przeszkoda pokrewieństwa prawnego – np. ślub z osobą adoptowaną jest nieważnie zawierany,
Przeszkoda pokrewieństwa — np. nie można zawrzeć ważnego ślubu z siostrą,
Przeszkoda powinowactwa ‑np. nie można zawrzeć ważnego ślubu ze szwagierką,
Przeszkoda różnej religii — np. gdy katolik zawiera ślub z osobą nieochrzczoną,
Przeszkoda niemocy płciowej (niezdolność uprzednia i trwała) – np. choroba typu pochwica (tylko u kobiet), ale też inne powody występujące także u mężczyzn.
Przeszkoda święceń — nieważne będzie małżeństwo osoby, która otrzymała święcenia,
Przeszkoda węzła małżeńskiego — próba zawarcia kolejnego małżeństwa jest również przestępstwem bigamii,
Przeszkoda ślubu — nieważne będzie małżeństwo osoby, która złożyła wieczyste, publiczne śluby czystości w instytucie zakonnym,
Przeszkoda uprowadzenia – np. porwanie kobiety z zamiarem zawarcia z nią małżeństwa,
Przeszkoda występku, tj. małżonkobójstwo,
Przeszkoda przyzwoitości publicznej — np. nie można zawrzeć ważnego ślubu
z bratem konkubenta,
WADY ZGODY MAŁŻEŃSKIEJ kan. 1095–1107:
BRAK WIEDZY KONIECZNEJ O MAŁŻEŃŚTWIE
BŁĄD
Zawarcie małżeństwa pod wpływem błędu co do osoby, np. z siostrą bliźniaczką.
Zawarcie małżeństwa pod wpływem błędu co do przymiotu osoby – (m.in. stan życia, choroba AIDS i inne); np. gdy narzeczona jest przekonana, że jej małżonek prowadzi zupełnie inny tryb życia niż w rzeczywistości.
Błąd co do osoby spowodowany podstępem – np. świadome ukrycie jakiejś choroby (alkoholizm, bezpłodność) w celu zawarcia sakramentu małżeństwa,
Błąd co do jedności, nierozerwalności lub godności sakramentalnej małżeństwa – gdy nupturient jest w błędzie prawnym, który determinuje jego wolę odnośnie jedności, nierozerwalności lub godności małżeństwa.
SYMULACJA
Symulacja częściowa – np. wykluczenie posiadania potomstwa lub ustawiczne stosowanie środków antykoncepcyjnych,
Symulacja całkowita — np. zawarcie małżeństwa przez ateistę, nawet ochrzczonego, który odrzuca wszelkie wartości małżeństwa chrześcijańskiego, godząc się na nie jedynie pro forma.
NIEZACHOWANIE FORMY PRAWNEJ ZAWARCIA MAŁŻEŃSTWA
Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje pewną, określoną formę zawarcia małżeństwa. Zastrzega na przykład, że oprócz narzeczonych (nupturientów) ma być obecny świadek urzędowy (czyli uprawniony kapłan, który asystuje narzeczonym udzielającym sobie sakramentu ślubu).
Niezachowanie wszystkich prawnych obowiązków i wymagań skutkuje również nieważnością małżeństwa. Nieważność ta jest od samego początku, a więc od dnia zawarcia ślubu, choć wymaga się, aby Trybunał Kościelny potwierdził to przeprowadzając proces.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do przygody pielgrzymkowej. Nasze Biuro jest odpowiedzią na pragnienia serc wielu wierzących chcących pogłębiać i przeżywać swoją wiarę w „drodze” poprzez pielgrzymowanie do miejsc świętych